#3: Zero Waste Slovakia s Petrou Slezákovou

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Petra Slezáková, autorka blogu Zero Waste Slovakia, sa k myšlienke zero waste (čiže životu bez odpadu) vypracovala postupne. Ako vyštudovaná ekonómka 14 rokov pracovala v banke, až po zhliadnutí dokumentov o likvidácii odpadu si uvedomila, že sa jedná o celosvetový problém a začala sa tejto téme venovať bližšie.

Ako sama hovorí:

“Likvidácia odpadu je len riešenie problému, ktorý som vytvorila. Treba ísť hlbšie a vytváraniu odpadu predchádzať.”

Ako sa dostávala hlbšie a hlbšie do témy zero waste, postupne začala písať blog, robila osvetu, prednášky v školách i rôznych záujmových skupinách. Nakoniec sa rozhodla z bankovníctva odísť a momentálne sa venuje iba osvete a prednáškam o bezodpadovosti.  

Ako upraviť životný štýl, aby sme produkovali čo najmenej odpadu?

Petra zistila, že ľudia si pod zero waste predstavujú najmä nakupovanie bez obalu a tým získavajú pocit, že im bude zaberať veľmi veľa času aplikovať tento životný štýl do svojho života. Zero waste však nie je o vytvorení bezobalovej verzie svojho terajšieho života, ale o celkovej zmene rozmýšľania a životného štýlu.

Ako prvý krok ku zmene Petra odporúča sústrediť sa na veci, ktoré vieme zmeniť hneď teraz s minimálnym úsilím. Napríklad zbaviť sa jednorázových vecí v domácnosti. Tiež je dobré začať menej nakupovať, veľa vecí si vieme požičať na jednorázové záležitosti, ako napríklad vŕtačku či mlynček na mak. Nakupujme skôr kvalitné a lokálne dopestované potraviny. V konečnom dôsledku budeme míňať oveľa menej ako predtým.

Akú činnosť môžeme ihneď zmeniť?

Ideálne je pozrieť sa do vlastného smetného koša – čoho je tam najviac a čo sa tam nahromadilo – vybrať si top tri smeti, čoho sa viem ihneď zbaviť. Petra zistila, že veľká časť jej domáceho odpadu je bio odpad. Začala ho kompostovať a tým sa zbavila polovice odpadu svojej domácnosti. Ďalším problémom bolo veľa papierových utierok a vreckoviek – vymenila ich za textilné vreckovky a handričky na utieranie. Ako hovorí, keď sa to dá zvládnuť v paneláku v Petržalke, zvládne to každý.

Aká je momentálne dostupnosť zero waste obchodov na Slovensku?

V iných mestách je momentálne situácia lepšia ako v Bratislave, kde je zatiaľ iba jeden bezobalový obchod a približne 5 obchodov, ktoré ponúkajú časť sortimentu bez obalu. V menších mestách sa otvárajú menšie bezobalové obchodíky s kompletným sortimentom. Petra nakupuje lokálne v malých obchodíkoch a na trhoch.

Petra nadšene inšpiruje ľudí k zero waste. Keď sa 6% populácie zmení, dokáže so sebou strhnúť dav. Veľa ľudí zavádza rôzne krôčky, najmä ide o zbavení sa jednorazových vecí a zavedenia kompostovania. Narastá veľký záujem o prednášky na školách a rôzne lokálne iniciatívy, ktoré podporujú myšlienku bezodpadovosti.

Ako vyzerajú zero waste prednášky na školách?

Sú prispôsobené veku detí, ktoré sa hravou formou zoznamujú s možnosťami likvidácie odpadu. Zisťujú, že mnoho vecí už aj robia, to ich motivuje robiť ešte viac a o tému sa aktívne zaujímajú. Staršie deti idú do hĺbky a viac nad témou rozmýšľajú. Petra si myslí, že stále je v tejto oblasti Slovensko pozadu oproti Európe a chýba nám v tejto veci koncept vzdelávania. Zero waste by rada dostala do školských osnov.  

Aké je prepojenie medzi zero waste a vegetariánstvom?

Petra sa stala vegetariánkou z presvedčenia, nepodporuje živočišnú výrobu, nekonzumuje mäso a mliečne výrobky. Takisto si rok a trištvrte nekúpila nové oblečenie, šatstvo rieši v second handoch, na swap party, či nákupom etických značiek na Slovensku.

Záverečná myšlienka na tému Zero waste

Ak chceš začať, začni HNEĎ DNES

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.