#5: O minimalizme s Jurajom Bencúrom

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jurajova definícia minimalizmu je, že je to životný štýl, ktorý spočíva v tom mať menej. Menej vecí, menej zbytočností a menej konzumu. Minimalisti vlastnia a kupujú iba to, čo skutočne potrebujú, vyhýbajú sa veciam, ktoré nám núti reklama. 

Ako sa Juraj dostal k minimalizmu?

Počas vysokej školy sa často sťahoval, preto rozmýšľal nad tým, čo kupuje a či to potrebuje. Mával sparťansky zariadenú izbu. Pri tom si uvedomil, že mu to veľmi vyhovuje, že sa cíti ľahší, slobodnejší.

Neskôr, v roku 2016, videl prednášku od dvojice The minimalist, ktorá sa volala Bohatší život s menej vecami. Hovorili svoj príbeh o tom ako materiálne žili. Hnali sa za kariérou, peniazmi a napriek tomu neboli šťastní. Uvedomili si, že sú zahltení zbytočnosťami, ktorých sa napokon zbavili.

Až keď Juraj videl toto video, tak si uvedomil, že bol celý ten čas – minimalista.

Ako vyzerá minimalizmus v praxi? Aké sú ďalšie konkrétne ukážky minimalizmu?

Podľa Juraja je to u každého inak. Niektorí ľudia cestujú po svete s jedným batohom, kde maju zbalený všetok svoj majetok, iní žijú v malinkom byte skoro bez nábytku. Sú aj ľudia, ktorí žijú úplne normálny život a vychovávajú deti, avšak nevlastnia veľa vecí.

Juraj sa cíti byť niečo medzi tým – žije sám v garsonke, má ho jednoducho a účelne zariadený. Čo nutne nepotrebuje, to si požičia. Minimalismus je aj o postoji k životu. Človek by sa mal zameriavať na dôležitejšie veci, ako sú vzťahy, zážitky. Meradlom úspechu by nemalo byť auto alebo dom.

Ako vyzerá Jurajov domov alebo pracovný stôl?

Juraj má doma neustále poriadok, pretože u neho neporiadok nemá z čoho vzniknúť. Jednoducho poutiera prach. Napríklad na svojom stole má len počítač, klávesnicu, myš a len to, čo nutne potrebuje.

Ako sa minimalizmus odráža v iných aspektoch života?

apríklad aj vo varení alebo vo vzťahoch. Mnoho minimalistov sú aj vegáni. Juraj sa zbavuje aj negatívnych emócií. Snaží sa peniaze investovať do zážitkov alebo cestovania.

Minimalizmus tiež pozitívne ovplyvňuje ekológiu, pretože menej spotrebujeme a tým pádom menej vyhadzujeme. Súvisí teda aj so zero waste.

Ako môžeme ihneď začať s minimalizmom?

Začať sa dá okamžite, v podstate sa zbavuješ svojich vecí. Ale v princípe sú 2 cesty.

Prvá je postupná, kedy napríklad zjednodušíme svoj šatník, vytriedime, čo už nenosíme. Ďalší týždeň sa môžeme zamerať napríklad na kuchyňu, vyradíme nepotrebné spotrebiče. Pokračujeme s knihami, plochou na počítači. Je to nikdy nekončiaci proces.

Druhá cesta je revolučná, začneš zo dňa na deň – napríklad všetky svoje veci uložíš do jednej miestnosti v byte, vrátane nábytku. Nasťahuješ sa do miestnosti, ktorá ostala prázdna a potom vyberáš iba tie veci, ktoré potrebuješ. Žiješ takto dva alebo tri mesiace a na konci vieš, čo je pre teba nevyhnutné a čo zbytočnosť. Tie potom predáš, daruješ, vyhodíš.

Ktorú oblasť plánuje Juraj ešte zlepšiť?

V podstate už je ich veľmi málo, nedávno minimalizoval aplikácie v telefóne, chystá sa na pretriedenie hudby. Väčšinu oblastí vo svojom živote však už zjednodušil.

Aké má Juraj plány do budúcna?

Chystá sa o minimalizme blogovať v slovenčine, minimalne.sk.

Aká je podľa Juraja základná myšlienka, alebo odkaz pre ostatných?

Menej je viac a cesta ku šťastiu môže byť iná ako cez majetok.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.